středa 24. října 2012

59. Shepherd's pie

Třetí a poslední jídlo z ochutnávky jehněčího. Tato anglická klasika nikdy nezklame.

Suroviny:

jehněčí maso (mleté)
mrkev
celer
cibule
česnek
brambory
tymián
rozmarýn
máslo
šlehačka
parmezán
žloutek
červené víno
vývar
olej
sůl a pepř

Na oleji orestujeme osolené a opepřené jehněčí maso. Přidáme na kostky nakrájenou zeleninu (mrkev, celer, cibule, česnek), bylinky a dále restujeme. Když se vyvaří všechna voda, přidáme dvě lžičky protlaku, deci vína a dvě deci vývaru. Dusíme, pokud se nevyvaří všechna tekutina. Mezitím si uvaříme brambory a následně pomocí másla, šlehačky, žloutku a parmezánu vytvoříme hustou bramborovou kaši. Do zapekací misky dáme jehněčí ragú, na něj bramborovou kaši a posypeme parmezánem. Pečeme asi půl hodiny.







úterý 16. října 2012

Návštěva Vídně

Ve Vídni má člověk možnost ochutnat tu oficiální kuchyni jako je vídeňský řízek, telecí guláš, "tafelspitz" (vařené hovězí maso) nebo sachr dort. Já však dávám přednost té pouliční a vždy si moc pochutnám na sekáné v housce, vepřovém kolenu nebo matjesech v housce.






neděle 7. října 2012

58. Jehněčí na majoránce

Jěhněčí na majoránce je druhé jídlo ze zářijové ochutnávky jehněčího. Recept jsem našel v oblíbené kuchařce Poklady klasické české kuchyně.

Suroviny:

jehněčí maso
majoránka
cibule
česnek
máslo
vývar
sůl a pepř

Na másle orestujeme cibuli s česnekem a přidáme osolené a opepřené jehněčí maso. Když je maso opečené, tak přidáme lístky majoránky. Podlijeme vývarem a půl hodiny dusíme. Na závěr zjemníme smetanou a přidáme ještě pár lístků majoránky.





pondělí 1. října 2012

57. Hříbková polévka

Nedávno jsem byl na houbách a našli jsme plný košík hub. Většinu z nich tvořily pravý hřiby, a tak jsem připravil hříbkovou polévku. Z jiných hub polévku nejde moc připravit, protože hřiby krásně drží tvar a nerozvaří se jako jiné druhy hub.

Suroviny:

hřiby
cibule
brambory
šlehačka
hladká mouka
ocet
kmín
bobkový list
nové koření
olej
sůl a pepř

Na oleji orestujeme cibuli, přidáme houby, osolíme, opepříme, posypeme kmínem a podusíme. Mezitím si dáme vařit brambory. Když jsem brambory skoro měkké, tak k nich dáme podušené houby. Chvíli vaříme a zahustíme a zjemníme šlehačkou, ve které jsme rozmíchali hladkou mouku. Na závěr dochutíme octem, který jsme povařili s bobkovým listem, novým kořením a pepřem.