pondělí 26. března 2012

39. Holandský řízek s bramborovou kaší

Další česká klasika a moje oblíbené jídlo. Vždy když byl ve školní jídelně v nabídce holadnský řízek, tak jsem neváhal a chodil si ještě přidat. Jak už jsem tady jednou psal, je vždycky lepší vybrat si u řezníka kousek masa a ten si nechat umlít, než kupovat předem připravené maso, kde bývá hodně tuku. Bohužel chybí fotka surovin, kterou jsem si omylem smazal.

Suroviny:

vepřové maso
eidam
šlehačka
petržel
máslo
strouhanka
vajíčka
hladká mouka
brambory
olej
sůl a pepř

Mleté maso smícháme s nastrouhaným eidamem, troškou šlehačky, nasekanou petrželí, osolíme, opepříme a obalíme do klasického trojobalu. Řízky osmažíme a dáme na chvíli dopéct do trouby. Do bramborové kaše dávám hodně másla a šlehačku místo mléka.



pondělí 19. března 2012

38. Kachna s červeným zelí a karovarským knedlíkem

O víkednu jsem dělal tuto českou klasiku a musím říct, že se mi opravdu povedla. Knedlíky jsem dělal poprvé a na jeden knedlík jsem použil tři rohlíky, dva žloutky, tak dvě až tři deci mléka a hrubou mouku. Následně jsem vmíchal dva bílky, což bylo možná trochu moc. Jeden by bohatě stačil. Těsto pak bylo řídké a knedlík moc nedržel tvar. Chutově byl ale výborný.

Suroviny:

půlka kachny
kmín
rohlíky
vajíčka
petržel
hrubá mouka
mléko
červené zelí
cibule
cukr
ocet
máslo
hladká mouka
olej
sůl a pepř

Kachnu naporcujeme, posypeme kmínem, solí a pepřem, lehce podlejeme vodou a dáme péct na dvě až tři hodiny do trouby. Mezitím nakrájíme rohlíky na kostičky, přidáme žloutky, mléko, hrubou mouku, petržel a sůl. Zamícháme a necháme chvíli odležet. Poté vmícháme sníh, vytvoříme knedlíky, která dáme do utěrky a následně vaříme asi dvacet minut. Na oleji orestujeme cibuli, přidáme zelí a podlejeme lákem ze zelí. Dochutíme solí, pepřem, cukrem a octem, dusíme asi dvacet minut a poté zahustíme jíškou. Když je kachna upečená, tak ji necháme chvíli odpočinout, mezitím zredukujeme výpek, který zahustíme jíškou.








pondělí 12. března 2012

37. Jehněčí kýta s listovým špenátem a bramborovými plackami

Tadeáš, který pravidelně sleduje můj blog, mi dlouho vytýkal, že jsem mu zatím nic neuvařil, tak jsem ho ještě s Martinem pozval na moje oblíbené jehněčí. Maso jsem připravoval podle šéfkuchaře Jaroslava Sapíka (takto jehněčí připravoval na návštěvě v pořadu Kluci v akci) a musím uznat, že jeho způsob vykošťování nemá chybu. O tom někdy příště. Kýtu jsem pekl přesně dvě a půl hodiny a po vyndání z trouby jsem maso rozřízl a vevnitř bylo dost syrové (samozřejmě jsem zapoměl použít můj nový teploměr na maso), tak jsem ho dal dopéct zpátky do trouby, jenže škoda už byla napáchána a všechna šťáva z kýty vytekla a maso bylo dost tuhé. Holt, chybami se člověk učí.

Suroviny:

jehněčí kýta
rozmarýn
slanina
listový špenát
ricota
česnek
brambory
polohrubá mouka
vajíčka
máslo
cibule
vývar
olej
sůl a pepř

Do masa dáme rozmarýn, slaninu, osolíme, opepříme, svážeme provázkem a zprudka orestujeme. Poté podlejeme vývarem, přidáme cibuli a dáme na dvě a půl hodiny péct do trouby. Šťávu na závěr zjemníme máslem. K orestovanému česneku přidáme špenát a necháme "zvadnout". Poté osolíme, opepříme a zjemníme ricotou. Brambory po uvaření zbavíme slupky, nastrouháme, osolíme, přidáme dvě vajíčka a polohrubou mouku (možná by se více hodila hrubá) a vytvoříme bramborové těsto. Z toho vytvoříme placky, které opečeme na oleji.








úterý 6. března 2012

36. Telecí na paprice

Nedávno mi táta přivezl z Maďarska sladkou papriku, která je nesrovnatelně lepší než ta, která se dá koupit u nás. Proto jsem se rozhodl, že udělám právě telecí na paprice - hospodskou klasiku. Do omáčky jsem na závěr dal trošku citronu, což jsem odkoukal od mámy, které tohle jídlo dělá docela často (místo telecího ho dělá z kuřete). V restauracích bývá omáčka více dosladka, já mám ale raději právě tuto kyselejší verzi.

Suroviny:

telecí plec
cibule
sladká paprika
máslo
petržel
šlehačka
citron
hovězí vývar
olej
sůl a pepř

Na oleji orestujeme cibuli, přidáme na kostky nakrájené telecí maso a po chvíli zaprášíme paprikou. Poté podlejeme vývarem a dusíme tak třicet minut. Následně omáčku osolíme, opepříme, přidáme citronovou šťávu a vmícháme šlehačku, ve které jsem rozmíchal trošku hladké mouky. Povaříme dalších deset minut a podáváme s ryží, do které jsem přidal petrželovou nať a máslo.